Skóra pod oczami jest bardzo delikatna i wymaga osobnej, odpowiedniej pielęgnacji To właśnie na niej najszybciej pojawiają się zmarszczki, ponieważ brak jej warstwy sebum, która tworzyłoby ochronna barierę z lipidów. Dlatego warto umiejętnie o nią zadbać, aby w przyszłości nie zdradzała naszego wieku ani nie dodawała nam lat.
Poznaj sposoby na świetliste spojrzenie i skórę pod oczami bez wad.
Skóra pod oczami, dlaczego niszczeje?
Wspomnieliśmy, że skóra pod oczami jest cienka i nie ma gruczołów łojowych. nie jest chroniona, często ulega podrażnieniom, szybko się przesusza, ma skłonność do wiotczenia, traci jędrność i tworzą się na niej opuchlizny oraz cienie.
Nie ma się jak obronić przed zgubnym wpływem czynników zewnętrznych, nie służy jej niezdrowy tryb życia, mała ilość snu, a nawet zła dieta. Promieniowanie słoneczne i toksyny z powietrza niszczą jej podstawowe składniki budulcowe, więc staje się mało elastyczna, wygląda na zmęczoną, jest sucha i matowa.
Skóra pod oczami – 5 ważnych zasad pielęgnacji
1/ Demakijaż
Nie tylko oczu, ale całej twarzy jest koniecznością. Dlatego zawsze wykonuj delikatny, ale staranny demakijaż.
Do jego usuwania najlepiej stosować naturalne i delikatne płyny micelarne, mleczka, emulsje, olejki lub czyste oleje roślinne. Wodoodporny makijaż dobrze zmywają płyny dwufazowe, np. wzbogacone o wyciąg z bławatka. Pamiętaj, by ich skład był pozbawiony składników takich jak SLS, SLES, alkohol, sztuczne barwniki i silne konserwanty.
Wykonując demakijaż oczu pamiętaj też, że ten delikatny obszar nie lubi pocierania i rozciągania. Zamiast trzeć i naciągać skórę – przykładaj do zamkniętego oka płatek kosmetyczny nasączony kosmetykiem do demakijażu. Powinien rozpuścić wszystkie kolorowe produkty.
2/ Masaż, okłady i maseczki
Zmęczona i opuchnięta skóra pod oczami z pewnością doceni ziołowe kompresy. Możesz do tego celu wykorzystać wacik nasączony wybranym hydrolatem, schłodzony przez chwilę w lodówce. Inną dobrą substancją pielęgnującą skórę pod oczami są ziołowe napary: biała herbata, rumianek, mniszek czy lipa. Idealnie nadaje się również sok z aloesu. Takie napary sprawdza się jako tonik do całej twarzy, nie tylko pod powieki. Poza hydrolatami do okładów możesz użyć też zieloną herbatą albo plasterki świeżego ogórka.
Masaż skóry wokół oczu jest z kolei doskonałą metodą na zachowanie jędrnej i elastycznej skóry, pozbycie się opuchlizny, usprawnienie przepływu limfy i odświeżenie spojrzenia. Możesz użyć do tego kostki lodu lub kupić dobry krem pod oczy ze specjalnym masażerem. Idealnie sprawdzają się też naturalne olejki, np. olej arganowy. Nałóż go na skórę pod oczami i masuj za pomocą jadeitowego wałeczka lub masażera dołączonego do kremu.
3/ Dobry krem pod oczy
Stosowanie kremów pod oczy to priorytet, a o delikatną skórę warto zadbać jak najwcześniej, czyli już około 25 roku życia. Lekki krem nawilżający z pewnością poprawi “jakość” delikatnej skóry i w przyszłości zapobiegnie szybkiemu pojawieniu się zmarszczek.
Pamiętaj, że krem pod oczy ma lżejszy skład niż ten do twarzy, więc nie powinno się z niego rezygnować: skóra pod oczami jest delikatniejsza i potrzebuje lżejszej formuły od tej, którą ma krem do twarzy. Ponadto wymaga ona też nieco innych składników pielęgnacyjnych.
Pielęgnacja skóry pod oczami wymaga stosowania kosmetyków, które będą doskonałej jakości, przebadane pod kątem stosowania w okolicy oczu. Ich składy powinny być łagodne, nie podrażniać, nie powodować niechcianych reakcji skórnych.
Kremy pod oczy są lekkie, żeby nie obciążyć delikatnej skóry.
4/ Sen i odpoczynek
Pewnie wiesz, jak wygląda skóra po nieprzespanej nocy. Brak snu szczególnie widoczny jest pod oczami: widać zaczerwienione spojówki, zmęczone spojrzenie, opuchnięte powieki… częste zarywanie nocy odbije się na kondycji i wyglądzie skóry pod oczami Sen jest kluczowym elementem pielęgnacji – to właśnie wówczas zachodzą najważniejsze procesy regeneracyjne skóry.
5/ Ochrona przeciwsłoneczna
Promieniowanie słoneczne bardzo mocno przyspiesza starzenie, powstawanie zmarszczek, sprzyja pojawianiu się przebarwień. To jeden z najgroźniejszych wrogów młodości. Dziś towarzyszy mu także tzw. światło widziane HEV, które emitują monitory. Dlatego ochrona przeciwsłoneczna to konieczność. Stosuj kremy filtrami UV również pod oczami i kup dobre okulary przeciwsłoneczne. Muszą zawierać one filtry ochronne i warto kupić je w salonie optycznym.