5 faktów na temat cery, które polepszą Twoją pielęgnację

Każdy rodzaj cery, w każdym wieku wymaga odpowiedniej pielęgnacji. To pozwala zachować jej piękny wygląd. Pragniesz idealnej cery? Te 5 faktów, powie Ci wiele o potrzebach skóry. Sprawdź, czy je znasz!

Sekret pięknej skóry jest prosty: to pielęgnacja, która jest dopasowana do jej potrzeb i typu cery. Czy wiesz, że każdy rodzaj skóry potrzebuje nawilżania? Są pewne uniwersalne wymogi, dzięki którym każda skóra, niezależnie od wieku będzie wyglądała dobrze. Sprawdź, czy je znasz i dowiedz się jak w prost sposób doprowadzić skórę do ładu. Recepta na piękną skórę jest bardzo prosta. Dowiedz się, czego potrzebuje Twoja skóra i nie powielaj mitów na temat pielęgnacji cery. Poniższe fakty z pewnością Ci pomogą.

Jak dbać o skórę w domu?

Wydaje ci się, że wiesz, jak dbać o swoją cerę, by ją zachować w dobrej kondycji? Sprawdź, czy na pewno znasz te pięć faktów na temat pielęgnacji skóry w domu.

1. Ochrona UV jest niezbędna przez cały rok

To jeden z najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji. Brak ochrony UV lub zbyt rzadkie zbyt rzadkie aplikowanie produktów chroniących przed promieniowaniem słonecznym, podczas gdy ochrona UV jest niezbędna skórze przez cały rok. Okazuje się, że promienie UVA/UVB przenikają nawet przez zimową warstwę chmur, odzież, szyby. Z tego względu nawet zimą lub w cieniu skóra jest narażona na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Jedyną barierą dla szkodliwych promieni jest dobry krem z filtrem lub naturalny olejek kosmetyczny (wybierz ten z wysokim współczynnikiem SPF).

TO WAŻNE!

Słońce przyspiesza starzenie się skóry i nierzadko prowadzi do poważnych chorób skórnych opalenizna to tarcza obronna (melanina pochłania promienie UV). Pamiętaj jednak, by podczas opalania i każdego dnia stosować kremy na dzień z filtrem.

2. Każda, nawet tłusta skóra wymaga nawilżania

Każda skóra potrzebuje nawilżenia – to fakt nieustannie powtarzany przez kosmetologów, a jednak nieustannie popełniamy błąd w pielęgnacji i stosujemy preparaty wysuszające w pielęgnacji cery tłustej. Tymczasem ona także wymaga nieustannego nawilżenia i błędne jest sądzenie, że ich nie potrzebuje.

TO WAŻNE!

Nawilżanie skóry to podstawa każdej pielęgnacji. Tłusta cera także potrzebuje nawilżenia – jeśli ma go za mało, zaczyna produkować zwiększoną ilość sebum, w obawie przed przesuszeniem. Dlatego nawilżaj ją, aby nie rozregulowało się jej działanie.

3. Demakijaż i oczyszczanie to najważniejszy element pielęgnacji

Chodzenie spać w makijażu? Niedokładne usuwanie zabrudzeń i toksyn to duży błąd w codziennej pielęgnacji. To prosta droga do zaczopowania ujść gruczołów łojowych. Niedokładny demakijaż i pospieszne, pobieżne oczyszczanie utrudnia skórze prawidłowe funkcjonowanie. Efektem są krosty, wągry, zaskórniki a nawet stany zapalne.

TO WAŻNE!

Codzienny dokładny demakijaż i oczyszczanie to podstawa w pielęgnacji, równie ważne jak nawiązanie i filtry na skórze. Im lepiej oczyszczona jest Twoja skóra, tym mocniej chłonie składniki odżywcze z kosmetyków.

4. Żadna cera – nawet trądzikowa – nie może być wysuszana

Warto pamiętać, że nawet jeśli Twoja tłusta cera mocno się świeci i przetłuszcza oraz pojawiają się na niej krostki – nigdy nie należy jej wysuszać.
Zasuszenie zmian trądzikowych na twarzy nie sprawi, że znikną. To najgorsza droga, by pozbyć się trądziku, gdyż jego przyczyną są najczęściej bakterie. Wysuszając skórę, nasilamy produkcję sebum, osłabiamy jej obronną barierę i sprawiamy, że jest bezbronna wobec bakterii, więc szybko pogarszamy jej kondycję.

TO WAŻNE!

Dobrze nawilżona skóra dużo lepiej się regeneruje i łatwiej radzi sobie ze zwalczaniem trądziku. Wysuszanie może też powodować blizny potrądzikowe!

5. Każda skóra dobrze toleruje oleje

Aby nawilżyć skórę jak należy, z pewnością przydają się składniki, które tworzą na skórze warstwę okluzyjną i dbają o prawidłowy poziom nawilżenia. Zapewne nieraz słyszałaś, że olejki są najlepszym kosmetykiem do pielęgnacji cery, ale boisz się, że Twoja tłusta cera tego “nie dźwignie”. Nic bardziej mylnego! Tłuste olejki to tzw. emolienty. Mają różną budowę i różny poziom oraz rodzaje kwasów tłuszczowych, a wiele z nich (np. tamanu i olej konopny oraz arganowy) są idealne do cery tłustej!

TO WAŻNE!

Naturalne olejki odbudowują barierę hydrolipidową i wzmacniają skórę chroniąc ją przed skóry przed wysychaniem. Są potrzebne każdej skórze, niezależnie od jej rodzaju,wystarczy dobrać olejek do rodzaju cery.