Sucha skóra – dowiedz się, jak ją pielęgnować i nawilżać

Sucha skóra i jej specyfika wymaga dużej uwagi i oczywiście  odpowiedniej pielęgnacji. Nadgorliwość w przypadku suchej skóry może działać na szkodę. Dowiedz się jak pielęgnować suchą skórę, aby była piękna i nie przysporzyła kłopotów, ani nie powstały na niej zbyt szybko zmarszczki. Jak dbać o cerę suchą i jakich błędów nie popełniać?

Jak wygląda sucha skóra?

Wiadomo, że jest sucha, ale czy coś jeszcze? Okazuje się, że taka cera szybko staje się matowa, szorstka w dotyku, podczas nieodpowiedniej pielęgnacji staje się napięta i nieprzyjemnie ściągnięta. 

Często jest także cienka, a wówczas  mogą przez nią prześwitywać naczynia krwionośne. Jak wspomnieliśmy – taka cera szybciej się starzeje, więc zmarszczki mimiczne pojawiają się na niej  wcześniej, niż na innych typach skóry. 

Dlaczego skóra jest sucha?

Określenie “sucha skóra” używane jest w odniesieniu do skóry, która wytwarza mniej sebum, niż jej potrzeba, dlatego jest ściągnięta i napina się. Zbyt mała ilość sebum sprawia, że w skórze brakuje lipidów, koniecznych do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i właściwej ochrony przed tym, co szkodzi.

Gdy dojdzie do uszkodzenia płaszcza lipidowego skóry – następuje wzmożona utrata wilgoci. Skóry suchej nie dziedziczymy genetycznie, najczęściej jest ona uszkodzona i nadwyrężona działaniem czynników zewnętrznych: 

zimne, suche lub gorące powietrze, promieniowanie UV, mróz, słońce i wysokie temperatury, klimatyzacja,Skórę wysusza też niewłaściwa pielęgnacja czy przyjmowanie leków które zmieniają bilans wodny w skórze. Kolejnym czynnikiem, przez który skóra robi się sucha jest przekwitanie. wtedy słabnie  aktywność gruczołów łojowych, a płaszcz hydrolipidowy bardzo słabo chroni skórę przed utratą wilgoci.

Kolejnym czynnikiem powodującym  suchość skóry są hormony – dlatego często pojawia się ona u kobiet w ciąży oraz pań w okresie menopauzy.

Różne rodzaje suchej skóry

Szorstka, matowa i ziemista cera to tylko jedno oblicze suchej skóry. Czasami przy poważniejszym problemie cera może być nie tylko tylko ściągnięta, ale też spierzchnięta, łuszczyć się i swędzieć. Skóra sucha bywa też wynikiem reakcji skóry wrażliwej na nieodpowiedni kosmetyk lub chorobę skórną. Wtedy bierzemy pod uwagę  nadreaktywność włókien nerwowych: skórę podrażniać mogą niektóre składniki zawarte w kosmetykach. 

Skóra sucha może mieć dwa rodzaje. Wyróżniamy:

  • skórę odtłuszczoną – za problem odpowiada zmniejszona ilość wytwarzanego sebum;
  • skórę odwodnioną – problem stanowi zaburzone wydzielanie sebum, potu i jednoczesny niedobór naturalnego czynnika nawilżającego

Pamięta!

W klimatyzowanym pomieszczeniu, lub przy włączonym grzejniku wilgotność powietrza może spaść nawet o połowę! Chroń skórę i stosuj specjalne nawilżacze powietrza 

Jak pielęgnować suchą skórę?

Stosuj kosmetyki  nawilżające i natłuszczające o dobrym składzie, czyli bez wysuszającego alkoholu. Sucha skóra polubi się z naturalnymi olejkami np. jojoba czy migdałowy. Krem nawilżający powinien uzupełniać w skórze zawartość naturalnych czynników nawilżających, które wiążą wilgoć w warstwie rogowej skóry. natomiast kosmetyk natłuszczający uzupełni poziom lipidów, a zatem zabezpieczy skórę przed dalszą nadmierną utratą wilgoci – tak działają m.in. naturalne olejki lub masła (masło shea, masło babassu). 

Na dzień najlepszy będzie krem nawilżający do cery suchej, który odpowiednio nawadnia skórę. Sięgaj także po ndobrej jakości, naturalne serum (np. z wyciągiem z aloesu). Krem do twarzy powinien mieć filtr UV o współczynniku SPF 20 lub wyższym. Zapewnienie nawilżenia we wszystkich warstwach naskórka pozwala skórze odzyskać naturalne zdolności do nawadniania. Dlatego w Twojej pielęgnacji nie powinno zabraknąć serum, kremu na dzień i bogatego kremu na noc oraz olejku. 

Kosmetyk na noc do suchej skóry powinien ją natłuszczać, regenerować i odżywiać. 
Pamiętaj też, że kosmetyki do demakijażu powinny mieć dobry, przemyślany skład: nie mogą zawierać alkoholu, gdyż dodatkowo ją wysuszy i podrażni. Sięgaj po mleczka, emulsje i toniki przeznaczone do cery suchej. Raz na 3 tygodnie należy odnowić skórę przy pomocy peelingu enzymatycznego, a następnie nałożyć maseczkę nawilżającą albo odżywczą.

Sucha skóra – błędy w pielęgnacji

Warto wiedzieć, co działa na niekorzyść suchej skóry. Do najczęstszych błędów należy: 

  • Stosowanie peelingów mechanicznych (są za silne)
  • Mycie twarzy chlorowaną wodą (wysusza skórę)
  • Mycie twarzy mydłem (jest zasadowe więc zakłóca pH skóry i mocno wysusza).
  • Tarcie twarzy ręcznikiem (ściera z niej sebum).