Krem, maska, serum, ampułki. Czym się różnią i czego używać?

Wchodzisz do drogerii i nie wiesz, na co się zdecydować, bo wybór jest tak duży? Maski, kremy, ampułki, serum – stosować je wszystkie czy wybrać tylko jedno? Tak naprawdę każdy z tych kosmetyków ma inne właściwości i inne zadanie. Wejdź i poznaj odpowiedź na pytanie, czego używać w codziennej pielęgnacji cery.

Pielęgnacja twarzy to zadanie wymagające i trudne. Żeby nie traktować go jako przykry obowiązek, ale czerpać przyjemność z codziennego dbania o siebie, warto lepiej poznać narzędzia, które w tym pomagają.

Rodzaje kosmetyków do twarzy

Dawniej do pielęgnacji twarzy mieliśmy tylko krem i ewentualnie domową maseczkę. Dziś wybór jest o wiele większy. Oprócz standardowych kremów (z podziałem na te do stosowania na noc i na dzień) i maseczek (tradycyjnych, w płachcie, peel-off) mamy też serum, ampułki, esencje, olejki itp.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji twarzy wybrać, jeśli chcemy zadbać o nią w odpowiedni sposób? Sprawdź, czym się różnią kremy, maski, serum i ampułki – wybierz to, co pasuje ci najlepiej.

Co wybrać do pielęgnacji cery?

1. Krem do twarzy

Najpopularniejszy i najczęściej wybierany kosmetyk do pielęgnacji twarzy. Po kremy sięgamy zarówno rano, jak i wieczorem. Mogą mieć różne właściwości (nawilżać, odmładzać, rozjaśniać), odmienną konsystencję i różną kompozycję składników aktywnych. Co je łączy?

Wszystkie kremy do twarzy działają na powierzchni – z reguły nie wnikają do głębokich warstw skóry i nie mają bardzo silnego działania odmładzającego, regenerującego, pielęgnującego. To właśnie kremy tworzą na skórze okluzyjną warstwę ochronną, która zapobiega utracie nawilżenia i może chronić np. przed szkodliwym promieniowaniem (jeśli w składzie kremu są olejki lub filtr UV). To dlatego serum powinno się nakładać pod krem, dzięki czemu składniki tego kosmetyku nie uciekną ze skóry.

2. Maska do twarzy

Silniejsze działanie ma maska do twarzy. Ją zaleca się stosować rzadziej np. raz lub dwa w tygodniu – niezależnie od tego, czy sięgamy po gotowe maski do twarzy z drogerii, czy wybór to domowa maseczka do twarzy DIY. Co odróżnia maskę od kremu? To, że składniki maski do twarzy wnikają głębiej i działają silniej, dzięki temu jedna aplikacja maseczki może przynieść dużo więcej korzyści niż regularne stosowanie kremu. Różni ją też sposób użycia – podczas gdy krem zostajemy na twarzy, maskę należy zmyć, zdjąć (przy masce w płachcie) lub zerwać (przy masce peel-off).

3. Serum do twarzy

Niekwestionowany król wśród kosmetyków do twarzy to serum. Coraz popularniejsze wśród kobiet, doceniane za swoje niesamowite właściwości pielęgnujące. Można sięgać po nie niezależnie od typu cery, pamiętając o tym, że różne rodzaje serum odpowiadają na różne problemy skóry – serum z witaminą C pomoże na przebarwienia, serum z retinolem odmłodzi, a serum z kwasem hialuronowym zapewni maksimum nawilżenia.

Dlaczego warto stosować serum?

  • Serum to najsilniej skoncentrowana formuła, dlatego w każdej jego kropli znajduje się więcej substancji odżywczych niż w porcji kremu lub maski.
  • Bazuje na najlepszej jakości składnikach, które komponuje się tak, aby trafiały w punkt i rozwiązywały konkretne problemy z cerą.

Nie należy przy tym zapominać, że serum do twarzy stosuje się pod krem lub olejek. Jego składniki docierają w głąb skóry, ale nie tworzą na niej warstwy ochronnej, dlatego potrzebna jest dodatkowa ochrona.

4. Ampułki do twarzy

Osobną kategorię tworzą ampułki do twarzy, stosowane rzadko i uważane za kosmetyki nieprzystosowane do domowej pielęgnacji. Prawda jest taka, że po ampułki może sięgnąć każdy, bo jest to ukierunkowane na konkretny problem serum zamknięte w pojedynczych fiolkach. Stworzono je po to, żeby skutecznie walczyć z najtrudniejszymi do rozwiązania problemami skórnymi np. pękniętymi naczynkami, zmarszczkami, przebarwieniami. Mogą odmładzać i rewitalizować skórę, ale tylko, gdy dobierzemy je właściwie do naszych problemów z cerą.