Demakijaż krok po kroku. Jak zrobić go dobrze?

Demakijaż. Niby proste zadanie, a jednak przysparzające nam tam wielu kłopotów. Jak zmyć tusz do rzęs, żeby ich nie połamać? Jak oczyścić cerę, żeby jej nie podrażnić? Nie zastanawiaj się nad tym dłużej. Sprawdź, jak wykonać prawidłowy demakijaż krok po kroku.

Dlaczego demakijaż jest tak ważny? Nigdy o nim nie zapominaj, ponieważ (jeśli tylko zrobisz go poprawnie):

  • zapobiega zapychaniu skóry i zaskórnikom,
  • przywraca skórze równowagę kwasowo-zasadową,
  • ułatwia skórze i rzęsom nocną regenerację,
  • ogranicza ryzyko podrażnień i koi skórę,
  • zmywa nagromadzone w ciągu dnia toksyny.

Czego potrzebujesz do demakijażu?

Kosmetyków do demakijażu jest wiele: płyny micelarne, dwufazowe, na bazie alkoholu, balsamów lub olejów. Jak wybrać takie, dzięki którym skóra będzie oczyszczona, odświeżona i nie podrażniona? Dużo zależy od tego, jaki mamy typ cery – im bardziej sucha i uwrażliwiona, tym łagodniejsze kosmetyki do demakijażu będą jej służyły.

Najpopularniejszy jest płyn micelarny, którego zaletą jest formuła oparta o micele, cząsteczki wyłapujące zanieczyszczenia i zbierające je ze skóry bez konieczności mocnego tarcia. Dobrym wyborem są też naturalne olejki do demakijażu, dzięki którym można łatwo zmyć nawet wodoodporny makijaż, nie przesuszając skóry i jednocześnie ją odżywiając. Dla delikatnej i wrażliwej cery polecane są też mleczka do demakijażu, których formuła jest łagodna i zmywa makijaż, pozostawiając skórę nawilżoną i gładką.

Jak wykonać demakijaż krok po kroku?

Równie ważne, co wybór kosmetyków do demakijażu, jest to, jak go zrobimy. Statystyki jasno wskazują, że ponad połowa kobiet zmywa makijaż w zły sposób. To duży problem, ponieważ niewłaściwe lub niedokładnie zrobiony demakijaż to prosta droga do podrażnionej skóry i problemów takich, jak trądzik. Warto więc wiedzieć, jak wykonać demakijaż poprawnie.

Krok 1. Wstępnie oczyszczanie twarzy

Zanim przejdziemy do właściwego demakijażu, konieczne jest wstępne oczyszczenie skóry. Można do tego użyć żelu myjącego lub wykonać tzw. OCM (oczyszczanie twarzy mieszanką oleju rycynowego i drugiego oleju np. arganowego, winogronowego, jojoba). Ten krok pozwala zwilżyć i rozmiękczyć skórę, dzięki czemu demakijaż będzie łatwiejszy.

Krok 2. Delikatny, ale dokładny demakijaż oczu

Najwięcej uwagi trzeba poświęcić oczom, ponieważ to na nich jest z reguły największa warstwa kosmetyków. Do demakijażu oczu można wykorzystać olejek, płyn micelarny lub mleczko – niezależnie od tego, co wybierzemy, musimy zrobić to delikatnie: bez mocnego tarcia i szorowania. Zwilżony kosmetykiem wacik przykładamy do oka, dociskamy przez chwilę, a następnie delikatnie ścieramy makijaż do zewnętrznego kącika. Tę czynność trzeba powtórzyć kilka razy, używając czystych wacików (po nich najłatwiej rozpoznać, kiedy oczy są czyste: gdy na waciku nic już nie zostaje).

Krok 3. Demakijaż ust

Jeśli mamy pomalowane szminką usta, powinniśmy poświęcić im też chwilę. Wykorzystując wacik i wybrany kosmetyk do demakijażu należy zmyć szminkę, postępując podobnie jak w przypadku oczu.

Krok 4. Dokładny demakijaż twarzy

Czas na demakijaż twarzy, czyli jej ponowne umycie, tym razem dokładniejsze. W tym przypadku warto sięgnąć po żel lub piankę do mycia twarzy, dzięki której dokładnie domyjemy to, co pozostało na skórze po oczyszczaniu wstępnym. Warto przy okazji zrobić delikatny masaż twarzy, co pomoże w dokładniejszym oczyszczeniu, ale też przygotuje skórę na dalszą pielęgnację. Raz w tygodniu takie mycie twarzy można zastąpić peelingiem mechanicznym lub enzymatycznym, co pozwoli złuszczyć martwy naskórek i oczyścić twarz jeszcze dokładniej.

Krok 5. Tonizowanie skóry

Na koniec warto zastosować tonik. Tonizowanie jest często pomijanym etapem, choć naprawdę ważnym, bo przywracającym skórze równowagę pH. Tonik nie tylko przynosi ukojenie, zapobiega podrażnieniom i reguluje funkcje skóry, ale też zmywa ostatnie, niewidoczne zanieczyszczenia.