Sposoby zwalczania trądziku – pozbądź się go na zawsze! 

Trądzik towarzyszy nie tylko nastolatkom. Coraz więcej osób boryka się z tzw. trądzikiem wieku dojrzałego. Winę za to ponoszą hormony, ale także życie wśród spalin, stres, leki. Nie ma co liczyć, że pryszcze i zaskórniki same znikną. Dowiedz się, jak skutecznie walczyć z trądzikiem.

Trądzik – czy warto iść do dermatologa? 

Dziś istnieją sprawdzone, skuteczne sposoby łagodzenia objawów trądziku, a nawet pozbycia się go raz na zawsze. Najlepiej na początek wybrać się do dermatologa i skonsultować z nim niechciane zmiany i wypryski.  Oceni on postać trądziku, ponieważ jego rodzaj i pochodzenie dadzą nam wiedzę o przyczynie pojawiania się niedoskonałości. Warto też pamiętać że delikatne i systematyczne leczenie skóry sprawdza się lepiej niż inwazyjne oczyszczanie i podrażnianie naskórka.

Najlepsze sposoby na pozbycie się trądziku

1. Kupując kosmetyk, sprawdź listę składników (INCI)

To pozwoli Ci uniknąć drażniących detergentów w żelach, alkoholu w tonikach, zatykających pory składników w kremach. Szukaj kosmetyków, które mają w składzie:  wyciągi z hamamelisu, pokrzywy, tymianku, drożdży, glinki kaolin, skrobia, cynk.

2. Trądzik – myj swoją skórę delikatnie

Wciąż w leczeniu trądziku powszechne jest  używanie antybakteryjnych mydeł i żeli. Jednak pamięta, że głównym powodem trądziku nie są bakterie, tylko zmiany hormonalne w organizmie. Dlatego nieustanne stosowanie tego typu kosmetyków tylko wysuszy skórę, a nie usunie pryszczy, a objawy trądziku oraz łojotk mogą się nasilić.

Stosuj 1-2 razy dziennie łagodny produkt myjący.

Unikaj takiego, który w składzie ma: Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate – mogą podrażnić skórę. Natomiast w Twoim zelu lub piance myjącej (dobra, delikatniejsza wersja żelu) mogą pojawić się: Betaine, Decyl Glucoside, Disodium Laureth Sulfosuccinate.

3. Trądzik – tonizuj i nawilżaj

Po umyciu twarzy żelem koniecznie użyj toniku – skóra po myciu może mieć zaburzone pH, a zatem w niedługim czasie ruszy nadprodukcja łoju. Tonik uspokoi ujścia gruczołów łojowych, odświeży skórę. Pamiętaj: nie może zawierać alkoholu. Jeśli Twoja cera jest przesuszona, sięgnij po delikatny krem nawilżający. Najlepiej lekki, żelowy, który nie czopuje ujść gruczołów łojowych, czyli nie zapycha porów skóry.

4. Trądzik – mądrze złuszczaj skórę 

Aby pozbyć się martwych komórek naskórka, które blokują ujścia gruczołów łojowych, sięgnij po delikatne peelingi enzymatyczne (zawierają enzymy owocowe lub ziołowe, które rozpuszczają martwe komórki) lub skuteczne i bardzo pomocne kosmetyki z kwasami owocowymi (alfa-, beta-hydroksykwasami). Pamietaj, by kwasy nakładać na noc – rozjaśnią one skórę, wygładzą ją, zmniejszą przebarwienia i łojotok.

Peeling enzymatyczny nie wymaga pocierania naskórka, a zatem nie poroznosi stanów zapalnych (krostek) po całej twarzy.

5. Trądzik – sięgaj po punktowe żele i kremy 

Jeśli na skórze pojawi się pryszcz, lub czujesz, że zaczyna się on tworzyć – zniszcz problem z=w zarodku – sięgnij po silnie skoncentrowane, antybakteryjne sztyfty, korektor lub żel. Taki kosmetyk przyspiesza gojenie i hamuje rozwój krostki. Najczęściej ma w składzie kwas salicylowy, olejek z drzewa herbacianego oraz substancje łagodzące, np. hamamelis, wodę termalną.

6. Trądzik – chroń się przed słońcem

Opalanie szkodzi skórze – niezależnie od wieku i rodzaju cery. Oczywiście wiadomo, że przyspiesza starzenie i sprzyja nowotworom skóry. Trądzikowej cerze nie służy z innego powodu – słońce znacznie wysusza skórę, a ta w niedługim czasie zaczyna się bronić i wydziela wzmożoną ilość sebum. Stosuj lekki preparat z filtrem minimum 30, zwłaszcza gdy na noc nakładasz kosmetyki z kwasami owocowymi – minimalizujesz ryzyko powstania przebarwień skórnych.

7. Trądzik – nie wyciskaj krostek lecz korzystaj z zabiegów

Błędem jest wciskanie zmian ropnych na skórze. Taka interwencja może zakończyć się podrażnieniem i  infekcją, oraz rozsiewa bakterie odpowiedzialne za trądzik i zwiększa tendencję do nowych krostek. Zamiast tego wybierz się do kosmetyczki, na zabieg kawitacyjny (zanieczyszczenia usuwa aparat emitujący ultradźwięki). Zabieg nie drażni skóry i jest bezwzględny dla pryszczy.

Twojej cerze dobrze też zrobią zabiegi łagodzące – np. maski z alg czy ziół. Koją i nawilżają skórę, ale nie zapychają porów. Przy skórze z przebarwieniami, poszarzałej, matowej, zmęczonej i z rozregulowanym sebum bardzo dobrym wsparciem jest też serum z witaminą C. Udowodniono, że nie tylko odmładza i poprawia koloryt skóry, ale też leczy trądzik i spłyca potrądzikowe blizny i przebarwienia.