Pięć składników, których potrzebuje każda skóra

My, kobiety, chcemy czuć się pięknie. To właśnie po to ta codzienna pielęgnacja, makijaż i starania. Kluczem do sukcesu jest jednak pięć składników, których potrzebuje skóra. Czy wiesz, czego dostarczać jej w pielęgnacji, żeby była zdrowa i naprawdę piękna?

Odpowiedź na to pytanie już dawno temu dała nam natura. To, czego potrzebuje nasza skóra, to nie są konserwanty, silikony, wysuszające detergenty, ani zaawansowane formuły odmładzające. Tak naprawdę każda skóra dla zachowania zdrowia i naturalnego piękna potrzebuje tylko pięciu składników. Jakich? Na pewno je znasz!

PIĘĆ SKŁADNIKÓW, KTÓRYCH POTRZEBUJE SKÓRA

Kwas hialuronowy: nawilża

Najsilniejszym i najczęściej spotykanym w kosmetykach składnikiem nawilżającym jest kwas hialuronowy. Słusznie, ponieważ to substancja bardzo naturalna dla naszej skóry. Oczywiście jest wiele rodzajów kwasu hialuronowego, ale każdy z nich działa tak samo:

  • dostarcza wodę w głąb skóry,
  • wiąże wodę w skórze, aby zatrzymać ją na dłużej,
  • pozytywnie wpływa na elastyczność i jędrność skóry,
  • przynosi ukojenie podrażnionej skórze,
  • nadaje skórze naturalny blask.

Antyoksydanty: opóźniają starzenie

Bardzo ważne w pielęgnacji są też antyoksydanty. To składniki, których zadaniem jest neutralizowanie wolnych rodników, mogących powodować stres oksydacyjny. Ten z kolei prowadzi do przyspieszenia procesów starzenia się skóry. Jeśli nie chcemy mieć zbyt wcześnie zmarszczek, musimy chronić się przed wolnymi rodnikami, a do tego najlepiej nadają się właśnie składniki antyoksydacyjne. Te najpopularniejsze to:

  • flawonoidy, których dużo jest np. w zielonej herbacie,
  • witamina E przez wielu nazywana witamina młodości,
  • beta-karoten przekształcany w witaminę A,
  • kwas alfa-liponowy (ALA) i inne.

Witamina C: rozjaśnia i odmładza

Równie silnym antyoksydantem jest witamina C, ale o niej warto powiedzieć osobno z uwagi na jej pozostałe, doskonałe właściwości. Skóra lubi kwas askorbinowy, bo ma silne właściwości odmładzające. Nie tylko skutecznie zwalcza wolne rodniki, ale też rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt skóry, przywraca jej zdrowy blask. Właśnie dlatego warto stosować kosmetyki z witaminą C w codziennej pielęgnacji.

Ważne!

Najlepsze działanie witaminy C zauważymy, stosując serum z jego dodatkiem – wszystko dzięki temu, że formuła serum jest silnie skoncentrowana i z łatwością wnika w głąb skóry.

Kwasy tłuszczowe: dbają o nawilżenie

Numer cztery na liście składników, których potrzebuje nasza skóra, to oczywiście kwasy tłuszczowe nienasycone, czyli omega. Gdzie je znajdziemy i dlaczego są tak ważne w pielęgnacji? Najłatwiej dostarczyć je za pomocą naturalnych olejków, stąd tak duża popularność olejowania w ostatnim czasie. A warto to robić, ponieważ kwasy tłuszczowe zawierają lipidy, substancje bardzo ważne dla zachowania ciągłości warstwy hydrolipidowej. To nasza naturalna bariera, która chroni skórę przed utratą nawilżenia. Jeśli nie chcemy mieć suchej i podrażnionej skóry, potrzebne nam są właśnie kwasy tłuszczowe, a więc olejki.

Kolagen: zapewnia jędrność skóry

Czego jeszcze potrzebuje nasza skóra? Kolagenu, a właściwie kolagenu i elastyny – dwóch białek, które odpowiadają za elastyczność, jędrność i sprężystość skóry. To one tworzą szkielet naszej skóry, ale niestety wraz z wiekiem poziom kolagenu w skórze spada. Jeśli nie dostarczymy go wraz z kosmetykami, nasza skóra stanie się wiotka i pojawią się zmarszczki.