Twoja cera jest ziemista, przesuszona i podrażniona? Zastanawiasz się, co może być tego przyczyną? Sprawdź, czy nieświadomie nie popełniasz jednego z częstych błędów w jej pielęgnacji. Oto lista najczęstszych pielęgnacyjnych wpadek, których warto unikać.
Wiele z tych błędów popełniamy nieświadomie. Mimo że nasza wiedza o pielęgnacji jest coraz lepsza, nadal jest kilka sfer, w których mamy braki. Nic dziwnego, skoro błędy w pielęgnacji cery powielają nawet kosmetyczki i influencerki, od których czerpiemy wiedzę.
Najpopularniejsze błędy w pielęgnacji cery
Czego nie robić, jeśli chcesz mieć piękną skórę? Oto te najczęstsze błędy w pielęgnacji cery, z którymi warto rozprawić się raz a dobrze!
✘ Zła technika demakijażu oczu
U większości kobiet demakijaż wygląda podobnie – moczymy wacik w płynie do demakijażu, a potem pocieramy oczy. I tu właśnie popełniamy błąd, którego skutkiem są osłabione rzęsy, rozciągnięta skóra pod oczami i zmarszczki. Podczas demakijażu staraj się nie trzeć oczu. Jaka jest prawidłowa technika? Namocz wacik w płynie do demakijażu, przyłóż go do zamkniętego oka na 15-30 sekund, a następnie ściągnij makijaż od wewnętrznego do zewnętrznego kącika. Powtarzaj do skutku.
✘ Oczyszczanie twarzy tylko płynem micelarnym
Jeśli chodzi o oczyszczanie twarzy błędów jest jeszcze wiele. Popularne przewinienie to również używanie tylko płynu micelarnego. Pamiętaj, że najskuteczniejsze i najlepsze dla naszej cery jest oczyszczanie wieloetapowe, dlatego używaj peelingu, żelu do mycia twarzy, płynu micelarnego i toniku – one wszystkie oczyszczają twarz z innych zanieczyszczeń.
✘ Mycie twarzy wodą i mydłem
W kategorii „błędy w pielęgnacji cery” na podium powinno znaleźć się mycie twarzy samą wodą lub wodą z mydłem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, dlaczego jest to złe. Zapamiętaj, że mydło i woda wysuszają skórę, zwłaszcza gdy po umyciu twarzy nie nałożymy na nią kremu.
✘ Nieużywanie toniku do twarzy
Jeden z popularniejszych błędów to również niestosowanie toniku do twarzy. Wiele kobiet bagatelizuje ten problem, uważając, że tonik nie jest potrzebny ich skórze. Prawda jest taka, że każda skóra musi być tonizowana – chodzi o przywracanie jej prawidłowego, lekko kwaśnego pH, które może utracić np. podczas mycia twarzy mocno zasadowymi produktami. Unikniesz wielu podrażnień, jeśli wprowadzisz tonik do swojej codziennej pielęgnacji.
✘ Dotykanie i wyciskanie niedoskonałości
Błędy w pielęgnacji cery nie muszą dotyczyć tylko stosowanych kosmetyków. Bardzo popularne i bardzo szkodliwe dla naszej cery jest też jej częste dotykanie, zwłaszcza gdy mamy zaskórniki lub trądzik. Wyciskanie wyprysków i mechaniczne oczyszczanie porów to również błąd. Wszystko to może prowadzić do pogłębiania się stanu zapalnego i roznoszenia bakterii na całą twarz, przez co problem nie znika, ale rozprzestrzenia się i nasila.
✘ Brak ochrony przed słońcem
Czy wiesz, że słońce jest jedną z przyczyn szybszego starzenia się skóry? To dlatego ochrona skóra przed promieniowaniem UV jest tak ważna. Stosując krem do twarzy z filtrem (niezależnie od pory roku i pory dnia), ochraniamy skórę przed utratą nawilżenia i jędrności, a także problemami takimi jak przebarwienia. Rolę filtrów ochronnych mogą spełniać też naturalne olejki – najwyższy współczynnik SPF ma olej z pestek malin.
✘ Nieumiejętne stosowanie peelingów
Złuszczanie skóry to kolejny błąd w pielęgnacji cery, ale oczywiście nie dlatego, że samo w sobie jest złe. To my wykonujemy je niewłaściwie – albo rezygnujemy z peelingów całkowicie, utrudniając naturalną odnowę komórkową, albo wykonujemy je zbyt często, zdzierając naturalną warstwę hydrolipidową i podrażniając skórę. Warto jest zachować umiar i stosować peelingi nie częściej niż raz w tygodniu.
✘ Nawilżanie tylko cery suchej, a tłustej już nie
Na koniec rzecz bardzo ważna, czyli nawilżanie. Mało kto wie, że nawilżać trzeba każdy typ skóry. Niestety nadal popularne jest przekonanie, że nawilżać trzeba tylko suchą cerę, a tłustą wysuszać. To największy błąd w pielęgnacji cery, jaki można popełnić! Woda potrzebna jest każdej skórze, bo nie nawadniając tej tłustej, wpadniemy w błędne koło – przesuszona wyprodukuje jeszcze więcej sebum i będzie jeszcze bardziej przetłuszczona.