Twoja cera wymaga uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Zamiast jednak wcierać w nią kosmetyki, możesz je… zjeść! Dieta ma znaczenie i warto wiedzieć, co jeść, żeby mieć piękną cerę: bez trądziku, bez przebarwienia, bez niedoskonałości.
Jesteś tym, co jesz. W tym nadużywanym sloganie kryje się prawda, którą warto przyswoić, jeśli chcemy mieć zdrową i piękną cerę. Dlaczego? Bo prawidłowa dieta ma ogromny wpływ na nasz wygląd. Śmiało można powiedzieć, że jest ważniejsza niż pielęgnacja, bo to, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu to podstawa i filar jego zdrowia.
Wpływ diety na nasz wygląd
To, co jemy, wpływa na to, jak się czujemy. Jeśli nasz organizm jest w dobrej kondycji, to wygląda lepiej – włosy i paznokcie są mocniejsze, skóra jest lepiej nawilżona, a cera promienna i gładka.
Warto pamiętać, że dieta to podstawa dbania o cerę. Jeśli nie dostarczymy odpowiednich składników odżywczych i nawilżenia z zewnątrz, trudno będzie zregenerować cerę kosmetykami – pielęgnacja to tylko dodatek, zewnętrzne wsparcie, a nie zamiennik zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety. Osłabiony wewnętrznie organizm będzie wysyłał nam sygnały właśnie przez skórę, niezależnie od tego, ile maseczek i kremów nałożymy.
Składniki, których potrzebuje cera
Pielęgnacja, która zaczyna się wewnątrz organizmu, jest skuteczna – ale ona również wymaga dostarczania skórze odpowiednich składników. Jakich?
- Witamina A – (in. retinol) ma silne działanie odmładzające, pobudza odnowę komórkową, reguluje ilość wydzielanego sebum i wspiera złuszczanie naskórka, dzięki czemu rozprawia się z przebarwieniami.
- Witamina C – (in. kwas askorbinowy) pobudza syntezę kolagenu, chroni przed promieniowaniem UV, wzmacnia naczynka krwionośne, a także rozjaśnia przebarwienia i nadaje cerze świetlisty wygląd.
- Witamina E – (in. tokoferol) jest witaminą młodości, ponieważ działa antyoksydacyjnie i skutecznie zwalcza wolne rodniki, dzięki czemu skóra dłużej zachowuje jędrność, blask i młody wygląd.
- Cynk i krzem – dwa minerały, które są potrzebne skórze, ponieważ odpowiadają za poprawę elastyczności, przeciwdziałają zwiotczeniu, zapobiegają zmarszczkom i wzmacniają naczynka krwionośne.
- Witaminy z grupy B – (m.in. kwas pantotenowy, biotyna, kwas foliowy) są niezwykle potrzebne cerze, ponieważ zmniejszają stany zapalne, wspierają regenerację i złuszczanie naskórka, odżywiają i wzmacniają.
- NNKT – (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, in. kwasy omega) wzmacniają naturalną barierę hydrolipidową skóry, dzięki czemu dłużej zachowuje odpowiedni poziom nawilżenia i jest chroniona.
Co jeść, żeby mieć ładną skórę?
Oczywiście możemy dostarczać te składniki potrzebne cerze w formie suplementów, ale to ostateczność. Lepiej szukać ich w produktach spożywczych, które mamy pod ręką i możemy wprowadzić do swojego codziennego jadłospisu. To najprostszy sposób na to, żeby dieta sprzyjała regeneracji skóry. A zatem: co jeść, żeby mieć piękną cerę?
- Ryby – są źródłem cennych kwasów omega, których najwięcej jest w tych tłustszych, morskich gatunkach (jak łosoś, makrela, sardynka).
- Orzechy i nasiona – w nich różniej znaleźć można cenne kwasy tłuszczowe, a oprócz tego witaminy i minerały, dlatego warto sięgać po m.in. pestki słonecznika, pestki dyni, migdały, orzechy laskowe i włoskie.
- Oleje roślinne – do swojej diety warto wprowadzić też oleje, zwłaszcza te tłoczone na zimno i nierafinowane np. winogronowy czy oliwę z oliwek.
- Kiełki – o niezaprzeczalnych właściwościach odżywczych kiełków wie każdy, bo to właśnie one są skarbnicą witamina z grupy B, C, D, E, A oraz K, a także minerałów m.in. magnezu, wapnia, fosforu, cynku, jodu, żelaza itp.
- Produkty zbożowe – nie wolno zapominać też o produktach zbożowych takich jak pełnoziarniste pieczywo i kasze, źródło dobrych kwasów i wielu cennych witamin z grupy B.
- Cytrusy – jeśli chcemy dostarczyć cerze witaminę C, musimy zwrócić szczególną uwagę właśnie na cytrusy oraz porzeczki.
- Warzywa – podstawą dobrej, zdrowej diety są też oczywiście warzywa, a konkretnie marchew, pomidory, papryka, szpinak, brokuł (źródła beta-karotenu przekształcanego w organizmie w retinol).
- Rośliny strączkowe – fasola, ciecierzyca, soczewica, groch, bób, które zawierają bardzo duże ilości cennych witamina z grupy B.
- Zielona herbata – na koniec warto zmienić swoje nawyki odnośnie napojów i wprowadzić do jadłospisu duże ilości zielonej herbaty, najbogatszej w odmładzające antyoksydanty.