Cera dojrzała i jej problemy: suchość, przebarwienia, znamiona

Skórze dojrzałej potrzeba wiele  wsparcia i ochrony, by opóźnić proces starzenia się skóry. Wystarczy jej odrobina czasu i uwagi, a stanie się zadbana, nie będzie chorować ani drastycznie się starzeć. Jakie są problemy dojrzałej skóry? To przede wszystkim nadmierna suchość (rzadziej przetłuszczanie i trądzik wieku dorosłego), przebarwienia oraz niebezpieczne znamiona, które czasami mogą być niestety początkiem zmian nowotworowych. 

Starzenie się skóry w znacznej mierze  zależy od genów i biologicznych przemian w organizmie, a także… grawitacji. Po prostu przez kilkadziesiąt lat życia pod jej wpływem skóra się rozciąga. Do tego dochodzą również inne czynniki, na które na szczęście mamy wpływ: nadmierne opalanie i szkodliwe promieniowanie UV, miejskie spaliny, palenie papierosów, dieta uboga w warzywa i owoce, zatem w witaminy. Kluczowym aspektem w spowalnianiu procesów starzenia jest też odpowiednia pielęgnacja skóry, dostosowana do wieku.

Problemy dojrzałej cery – jak im zaradzić?

Cera dojrzała – nadmierna suchość skóry

Jednym z objawów starzenia się cery jest jej nadmierna suchość. Skóra traci zdolność do wiązania i zatrzymywania wody w naskórku, a zatem wszystkie regeneracyjne procesy zachodzą wolniej. Biologiczna aktywność komórek spada, zmniejsza się też  liczba włókien kolagenowych i elastynowych odpowiedzialnych za sprężystość. Powstają  zmarszczki mimiczne, bruzdy. Naskórek jest wyraźnie się cieńszy i szorstki, łuszczy się, bo gruczoły łojowe pracują słabiej.

Taka skóra potrzebuje silnego nawilżenia. Co jej pomoże? Silnie odżywcze kremy nawilżające, oraz maseczki witaminowe (możesz je robić nawet co drugi dzień). Warto też pomyśleć o kosmetykach uszczelniających ściany naczyń krwionośnych, ponieważ z wiekiem one także słabną i na buzi mogą tworzyć się nieładne pajączki

Cera dojrzała – przebarwienia

Wpływ promieni słonecznych jest bardzo niszczący. Pod jego wpływem dochodzi do tzw. „starzenia posłonecznego” jego efektem jest m.in. powstawanie w odsłoniętych  miejscach – na dłoniach, twarzy i dekolcie – brązowych przebarwień czyli plam starczych.

Te ciemne plamki to skupiska melaniny, czyli barwnika skóry. Gdy się pojawią, bezwzględnie należy zrezygnować z opalania: plam będzie przybywać, a istniejące jeszcze mocniej ściemnieją.

Pamiętaj, że plamienia posłoneczne mogą się tworzyć na skutek zażywanych leków oraz wielu ziół, np. dziurawca – zwiększa się wtedy wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. Przez cały rok obowiązkowo stosuj krem ochronny z jak najwyższym filtrem.

Cera dojrzała – niebezpieczne znamiona

Z wiekiem coraz słabiej organizm broni się przed nieprawidłowymi podziałami komórek, m.in. skóry. Wiele podziałów komórkowych może prowadzić do nowotworów, w tym również skóry.  Nie bagatelizuj żadnych zmian na skórze.Wiele z nich na początku ma postać maleńkiej 2-3-milimetrowej ranki, która pokrywa się strupkiem. Gdy strup odpada, a ranka znów się pojawia i długo nie chce się zagoić – może to być niepokojący sygnał, że coś niedobrego dzieje się ze skórą. To może trwać latami. Należy iść z tym do lekarza i zmianę usunąć – często na tym kończy się leczenie. Szybka interwencja ratuje nasze zdrowie a nierzadko i życie.

Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o pieprzyki. Jeśli zauważysz, że zmienia on kształt, ma postrzępione brzegi, krwawi, rośnie – pokaż go lekarzowi.

Makijaż dla dojrzałej cery 

W każdym wieku  wypada się malować! Dobry makijaż tuszuje przebarwienia i rozszerzone naczynka, ale także ożywia, dodaje uroku i zdrowego wyglądu, a co najważniejsze – odejmuje lat.

Najważniejsze, żeby nie przesadzić z ilością nakładanych kosmetyków oraz ich intensywnością. Dojrzała cera polubi delikatne, korekcyjne kremy CC lub DD, albo podkłady dla cery dojrzałej, które optycznie koryguje niedoskonałości i rozświetlają skórę dając uczucie wypoczętej, zdrowej cery. Różu używaj z umiarem, ale możesz stosować błyszczyk powiekszający usta w delikatnych, subtelnych kolorach np. brązowego lub brudnego różu. Stosuje rozświetlający korektor pod oczy i perłowe cienie w kolorze szampana.

Warto farbować brwi i rzęsy (henną u kosmetyczki), ale nie na czarno, ponieważ to wyostrzyły rysy twarzy. Pielęgnuje rzęsy i brwi np. specjalną odżywką i sięgaj po tusz, który jednocześnie pielęgnuje małe włoski.