Jedni je kochają, inni nienawidzą. Piegi to drobne przebarwienia skórne, które na ogół dziedziczymy. Pojawiają się też po dłuższej ekspozycji na słońce. Co warto o nich wiedzieć? Czego są oznaką? Czy można je usunąć? Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o piegach.
Jeśli twoja cera jest usiana piegami lub pojawiają się na niej sporadycznie, przeczytaj poniższy poradnik. Dowiesz się, co możesz z nimi zrobić i jak dbać o swoją piegowatą cerę.
Piegi. Co to takiego?
Mogą się zmieniać wraz z wiekiem i porami roku – blednąć lub stawać się bardziej wyrazistymi. Czym właściwie są piegi? To drobne przebarwienia skórne, których występowanie jest uwarunkowane genetycznie. Odpowiada za nie melanina, barwnik występujący w skórze i chroniący ją przed promieniowaniem UV. Piegi to nic innego jak zaburzenia pigmentacyjne i nadmierne gromadzenie się melaniny. Najczęściej ma to miejsca na twarzy, na policzkach i nosie. Choć nie jest to regułą, bo przy nasilonym występowaniu piegów mogą się pojawiać na całym ciele.
Skąd się biorą piegi?
Przyczyny powstawania piegów mogą być różne. Najczęściej pojawiają się u osób o jasnej karnacji. To dlatego kojarzymy je z osobami rudowłosymi, ponieważ to właśnie ich skóra jest dużo jaśniejsza.
Jeśli zastanawiasz się, skąd się biorą piegi, musisz wiedzieć, że:
- w większości przypadku są dziedziczone i tendencję do pojawiania się piegów mamy zapisaną w genach,
- mają też związek z syntezą melaniny w skórze, która rozkłada się nierównomiernie np. pod wpływem słońca,
- mogą pojawiać się lub nasilać w wyniku niektórych chorób, wahań hormonalnych, stanów zapalnych i urazów skóry.
Co ciekawe, piegów nie mają niemowlęta i małe dzieci – te przebarwienia skórne pojawiają się nie wcześniej niż po 3 roku życia, co związane jest z niemożliwością produkowania większej ilości melaniny u najmłodszych. W niektórych przypadkach znikają samoistnie, a u części osób zostają.
Czy piegi są niebezpieczne?
Są tacy, którzy traktują piegi jako najpiękniejszą ozdobę swojej skóry. Dla innych policzki usiane drobnymi plamkami nie wyglądają dobrze i są mankamentem urody, który trzeba zakrywać. Warto jednak wiedzieć, że piegi nie są niebezpieczne dla zdrowia – czasami są jedynie sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś złego np. zmienia się gospodarka hormonalna, albo że zbyt dużo czasu spędzamy na słońcu.
Usuwania i rozjaśnianie piegów
Jeśli jednak jesteśmy w grupie osób, które nie lubią swoich piegów i daleko nam do ich pokochania, możemy posiłkować się sposobami na ich rozjaśnienie. Nie zawsze uda się całkowicie usunąć piegi, bo to zależy od ich rozmieszczenia i intensywności, ale nawet rozjaśnienie tych drobnych przebarwień może niektórym osobom znacznie poprawić samoocenę.
Oto najpopularniejsze sposoby na rozjaśnienie piegów, po które możemy sięgnąć w domowej pielęgnacji i nie tylko.
- Serum z witaminą C – kwas askorbinowy ma potwierdzone działanie rozjaśniające i jest z powodzeniem stosowanym w leczeniu przebarwień skórnych. Jeśli zastosujemy serum z witaminą C na piegi z dużym prawdopodobieństwem rozjaśnimy je i zapewnimy cerze promienny wygląd.
- Kremy i maści rozjaśniające – w niektórych drogeriach i aptekach dostępne są też specjalne kremy i maści na piegi, które bazują na właściwościach rozjaśniających składników takich jak: kwas askorbinowy, ekstrakt z cebuli i żyworódki.
- Laser lub światło – laserowe usuwanie piegów lub leczenie przebarwień światłem to dobry, choć droższy sposób. Zabieg takich wykonamy tylko w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Laser skutecznie usunie przebarwienia takie jak piegi, a światło np. LED wyraźnie je rozjaśni.
Profilaktyka. Jak zapobiegać piegom?
Dobrym sposobem, jeśli chodzi o pielęgnację cery ze skłonnością do piegów, jest profilaktyka. Zamiast leczyć i rozjaśniać przebarwienia, które już się pojawią, łatwiej im zapobiegać. Jak to zrobić?
- Ogranicz przebywanie na słońcu latem między 12:00 a 15:00.
- Osłaniaj twarz kapeluszami z dużym rondem.
- Staraj się wybierać miejsca zacienione i nie opalaj się.
- Zawsze nakładaj krem z filtrem SPF 30 lub wyższym.
- Osłabiaj ciało naturalnymi, przewiewnymi materiałami.
- Regularnie badaj swoje hormony.
- Używaj kosmetyków z antyoksydantami.