Ulubione, stosowane od lat kremy nie działają? Nagle widzisz, że skóra staje się bardzo witka, ma zmarszczki i zaczyna zmieniać się jej koloryt oraz wzmaga suchość? Wkrótce zmarszczki pogłębiają się, a na skórze mogą pojawić się nieładne przebarwienia. oraz zadziałać i dostosować pielęgnację cery do wieku. Oto najlepsze rozwiązania dla skóry po 50 roku życia.
Tempo starzenia się ma podłoże genetyczne, do tego swoje robi grawitacja, ale są też czynniki, które z naszej winy dodatkowo niszczą skórę i przyspieszają spadek kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Godziny spędzone na słońcu, promieniowanie UV, odmrożenia, papierosy, zarwane noce, stres, leki, jedzenie w pośpiechu i byle czego – zostawiają na skórze ślad. Poznaj potrzeby cery dojrzałej i dowiedz się jak ją pielęgnować i malować.
Cera dojrzała po pięćdziesiątce – jak wygląda?
Po pięćdziesiątym roku życia spada liczba estrogenów. Nieuniknione są zmiany w strukturze i w wyglądzie skóry. Warstwa rogowa skóry jest się grubsza, a pozostałe (naskórek i strefa podnaskórkowa) cieńsze. Skóra ma inny koloryt, robi się poszarzała, czasami żółta, mogą pojawiać się przebarwienia i rozszerzone naczynka. Niestety z wiekiem cera dostaje też mniej składników odżywczych, gdyż maleje jej chłonność. Warstwa ochronna również staje się o wiele cieńsza. Efekt to mało elastyczna, szorstka, sucha i wrażliwa skóra, pokryta siateczką zmarszczek, z mało sprężystym owalem twarzy.
Dobry krem do cery dojrzałej
Krem dla dojrzałej kobiety to jeden z kluczowych składników pielęgnacyjnych. Musi on intensywnie nawilżać i jednocześnie działać przeciwzmarszczkowo. Pielęgnację opieraj na znanych i sprawdzonych składnikach antystarzeniowych. Należą do nich:
pochodne witaminy A – czyli retinol – w widoczny sposób “prasuje” zmarszczki i odpowiada za wzrost i dojrzewanie komórek naskórka, stymuluje produkcję włókien kolagenu,
witamina C – to geniusz pielęgnacji skóry w każdym wieku; wspomaga odnawianie włókien kolagenowych, poprawia koloryt skóry i wzmacnia naczynia krwionośne; jest silnym antyoksydantem, czyli chroni skórę przed atakami wolnych rodników, a ponadto zwalcza trądzik wieku dojrzałego i poprawia (ujednolica) jej koloryt. Witamina C jest dobrze wchłanialna, jeśli dostarczasz jej cerze w formie lekkiego serum – wnika głębiej i jest skuteczniejsza,
witamina E i koenzym Q10 – to kolejne substancje o potwierdzonym, korzystnym działaniu na skórę; silne antyoksydanty które wspierają regenerację cery,
fitoestrogeny (hormony roślinne) – najczęściej pozyskuje się je z soi, działają podobnie jak ludzkie estrogeny, czyli nasilają regenerację naskórka i stymulują produkcję włókien kolagenowych, a dodatkowo zapewniają odpowiednie nawilżenie skóry,
Cera dojrzała – konieczne filtry UV
Słońce to największy wróg młodości. Bardzo przyśpiesza starzenie się skóry, dlatego Twój krem na dzień musi mieć filtry UV. Nakładaj go nie tylko na twarz, ale też na szyję i dekolt. Oczywiście po 50 roku życia absolutną koniecznością jest też specjalny krem pod oczy – spłyci kurze łapki, a jednocześnie nie podrażni delikatnej skóry wokół oczu.
Idealnym rozwiązaniem jest krem o działaniu liftingującym. Na noc wybierz krem intensywnie regenerujący oraz dobre serum, które działa mocniej i dokładniej – np. serum z retinolem. Pamiętaj, że filtr przeciwsłoneczny powinien mieć moc przynajmniej SPF 30.
Cera dojrzała a trądzik
Czy wiesz, że po pięćdziesiątym roku życia zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania na trądzik wieku dojrzałego? Skłonność do niego często jest dziedziczna a także ma związek z malejącą liczbą hormonów płciowych. Na twarzy pojawiają się ponadto liczne rozszerzone naczynka, a z czasem bolesne grudki. Takie zmiany najlepiej skonsultować ze specjalistą i unikać mocnych, inwazyjnych peelingów oraz żeli do mycia o działaniu wysuszającym.
Makijaż dla cery dojrzałej
Makijaż 50+ ma zadanie maskujące, pomaga ukryć niedoskonałości cery, zmarszczki, bruzdy. Używaj korektora, dobrego podkładu i pudru. Zacznij od ukrycia cieni pod oczami, zamaskowania przebarwień lub też zamalowania zielonym korektorem rozszerzonych naczynek. Twój podkład powinien mieć lekką konsystencję, i nie osadzać się w zagłębieniach skóry. Idealny będzie krem DD.
Możesz też sięgać po delikatny puder brązujący (najlepiej, jeśli skrywa też złote drobinki) lub róż w brzoskwiniowym kolorze. Soczyste odcienie różu zarezerwowane są dla młodej skóry. Wybieraj puder z efektem HD, który odbija światło tak, że zmarszczki stają się niewidoczne. Podobna zasada obowiązuje przy wyborze cieni do oczu.
Możesz bez obaw korzystać z delikatnych błyszczyków, np powiększających usta lub pielęgnujących, nawilżających pomadek w jasnych odcieniach, brązach lub beżach.
Medycyna estetyczna w zwalczaniu zmarszczek
Cera dojrzała dobrze się poczuje pod fachową opieką. Warto regularnie chodzić do kosmetyczki i dermatologa.. Dopasują oni odpowiednie dla Twojej cery zabiegi i dobiorą właściwą kurację do stosowania w domu. Na dojrzałą skórę doskonale działają peelingi glikolowe i z retinoidami. Po serii peelingów warto wykonać, lżejsze zabiegi, np. mezoterapię (odżywianie skóry za pomocą ultradźwięków) albo mikrodermabrazję (mechaniczne złuszczanie naskórka).
Jeśli masz dość widoku zmarszczek możesz zadziałać bardziej inwazyjnie. Wstrzyknij w nie botoks – blokuje on przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni i umożliwia nam wykonywanie grymasu, który powtarzany przez lata wyrzeźbił w skórze zmarszczkę. Jego efekt utrzymuje się kilka miesięcy.
Możesz też wypełnić zmarszczki kwasem hialuronowym, jest idealny do spłycania bruzdy nosowo-wargowej, podnoszenia kącików ust lub nieznacznego podkreślania kości policzkowych. Efektem trwa mniej więcej pół roku.