Kosmetyki antysmogowe to konieczność. Jakie i jak je stosować?

Smog, czyli groźne, szkodliwe dla zdrowia pyły zawieszone w powietrzu. Oddychamy nimi codziennie i dostają się do płuc, ale cząstki smogu dodatkowo osiadają na skórze. Mają małe rozmiary, więc znaczny ich procent wnika głębiej i przyspiesza proces starzenia się skóry. Smog powoduje stres oksydacyjny. Dlatego koniecznością są kosmetyki antysmogowe – zapobiegają dewastacji cery. Dowiedz się jakie to kosmetyki i których substancji boi się smog.

Dlaczego należy chronić skórę przed smogiem?

Mikroskopijnie cząsteczki smogu to szkodliwe pyły, które mają bardzo negatywny wpływ na skórę. Mieszanka takich substancji chemicznych jak: tlenki azotu, węgla i siarki, wielopierścieniowe węglowodory- są to związki o udowodnionych właściwościach mutagennych i kancerogennych. Nie trzeba dużej wyobraźni by uświadomić sobie, że smog nie tylko pogarsza stan organizmu, ale i skóry.

Smog bardzo osłabia barierę ochronną skóry, więc staje się ona bardzo podatna na podrażnienia, wrażliwa, źle radzi sobie z niekorzystnymi zmianami klimatycznymi (suche powietrze, mróz, wiatr, słońce). Ma osłabioną barierę i spada jej zdolność do regeneracji.

Tworzą się wolne rodniki tlenowe, niekorzystnie wpływa na nią dym papierosowy i spaliny samochodowe, które dodatkowo wyniszczają i tak już osłabioną cerę. Właśnie dlatego kosmetyki antysmogowe są tak istotne.

Jak chronić cerę przed smogiem?

  • sięgaj po kosmetyki ochronne, które zawierają składniki antipollution,
  • zimą ogranicz przebywanie na zewnątrz,
  • zawsze dokładnie oczyszczaj skórę – najlepiej nie czekaj do wieczora, zrób demakijaż od razu po przyjściu do domu,
  • stosuje w pielęgnacji odpowiednie serum, które wymiata wolne rodniki i zapobiega stresowi oksydacyjnemu (idealnie sprawdza się tu serum z witaminą C).

Dobry kosmetyk antysmogowy czyli jaki?

Pamiętaj, że gdy kupujesz produkt „antysmogowy” lub „anti pollution” muszą za nim stać badania, zlecone przez producenta oraz bardziej ogólne; ponadto kosmetyk, który spełnia wymogi anti pollution, musi mieć potwierdzone działanie. Najczęściej takie kosmetyki opierają się na działaniu substancji, które działają antyoksydacyjnie i wychwytują toksyny w organizmie. Kosmetyk anti pollution zawiera mieszankę takich składników, które razem działają znacznie skuteczniej niż ich pojedynczo.

Substancje antysmogowe w kremach – jak je znaleźć?

Warto wiedzieć, jakie substancje są skuteczną ochroną anti pollution. Być może Twój krem do twarzy lub serum je zawiera i wcale nie musisz go wymieniać na specjalistyczny produkt.

Skutecznym duetem antysmogowy okazuje się ekstrakt roślinny z cytrynowca i moringi. Do spółki działają mocniej, a każdy z tych składników przeciwdziała negatywnym skutkom zanieczyszczeń.

Niezaprzeczalną królową każdej, w tym także antysmogowej pielęgnacji jest witamina C – tworzy skuteczną obronę przeciwko wszelkim zanieczyszczeniom i doskonale upiększa, odmładza i leczy skórę. Można ją wesprzeć silnie wymiatającą wolne rodniki białą herbatą.

W kremach antysmogowych doskonale sprawdza się chitosan, ponieważ tworzy na skórze ochronną warstwę. Idealny do tej roli jest też naturalny olejek kosmetyczny, dobrany do rodzaju i potrzeb skóry (najbardziej uniwersalnym jest olej arganowy). Często do takich produktów dodaje się wyciągi z alg (działają detoksykująco), cząsteczki węgla oraz wodę probiotyczną, która koi skórę.