Cera wrażliwa. Zasady pielęgnacji wymagającej i delikatnej skóry

Cera wrażliwa jest niezwykle wymagająca i trudna w pielęgnacji. Bywa kapryśna i czasem ciężko przewidzieć, co jej zaszkodzi. Gdy jednak odpowiednio o nią zadbasz, możesz zmniejszyć jej skłonność do podrażnień i znacząco poprawić jej stan. Jeśli Twoja cera w nadmierny sposób reaguje na zewnętrzne czynniki, dowiedz się, jak ją pielęgnować i po czym poznać,że masz wrażliwą skórę.

Cera wrażliwa – jak ją poznać?

Zaczerwienienie, łuszczenie się, suchość czy obrzęk, a także uczucie swędzenia, pieczenia, nadmiernego ściągnięcia – to typowe objawy cery wrażliwej i nadreaktywnej. Wszystkie te sygnały informują o zaczynającym się lub trwającym procesie zapalnym. Stopień nasilenia objawów zależy od tego, co wywołało wrażliwość – dlatego jeśli jest to choroba skóry, a nie tylko alergia na kosmetyk – będą one silniejsze.
Czy wiesz, że cera wrażliwa reaguje rumieniem nawet na stres, dietę lub zmianę temperatury, a także menstruację?
Nagłe zaczerwienienie, mrowienie i uczucie ściągnięcia skóry często pojawia się także po zastosowaniu nieodpowiedniego kosmetyku.

Wrażliwa skóra – dlaczego piecze?

Nadmierna wrażliwość najczęściej jest uwarunkowana genetycznie, a także bywa związana z konkretnymi chorobami (atopowe lub łojotokowe zapalenie, trądzik różowaty). Ma to związek z budową naskórka lub jego uszkodzeniem. Zdarza się także, że dotąd zdrowa cera, nagle uwrażliwia się, i reaguje niekorzystnie na to, co wcześniej jej nie szkodziło. Dzieje się tak często, gdy nadwyręża się wytrzymałości skóry czyli jest ona dłuższy czas niewłaściwie pielęgnowana. Uwrażliwienie wiąże się też ze zmianami hormonalnymi. Niezwykle rzadko się zdarza, by na wrażliwą skórę skarżyły osoby w dojrzałym wieku ( z upływem lat spada poziom unerwienia skóry).

Czego nie lubi skóra wrażliwa?

Cerze wrażliwej szkodzą zarówno czynniki zewnętrzne (tzw.czynniki egzogenne) ja i te związane z funkcjonowaniem organizmu (czynniki endogenne). Właśnie dlatego cera wrażliwa jest tak trudna w pielęgnacji. Szkodzi jej bowiem negatywny wpływ środowiska (wiatr, mróz, zmiany temperatury), twarda woda,
kosmetyki, pocieranie, reakcje na składniki diety. Na szczęście na wiele tych czynników masz wpływ.

Jak dbać o wrażliwą cerę?

Najważniejsze to odpowiedni dobór kosmetyków. Stosuj zarówno preparaty apteczne do skóry wrażliwej, nadreaktywnej, naczynkowej albo atopowej, jak i naturalne olejki, które przywracają równowagę lipidową, chronią, leczą i koja skórę, Najdelikatniejszym z nich jest olejek ze słodkich migdałów.
Szukaj kosmetyków, w składzie których nie ma substancji drażniących czy kompozycji zapachowych. Stosuj produkty, które wzmocnią skórę i zmniejszą zaczerwienienia, oraz wzmocnią skórę tak, by nie borykała sie ze stanami zapalnymi.

Pielęgnacja cery wrażliwej w kilku krokach

  1. Do mycia i demakijażu stosuj delikatne płyny micelarne, i pianki, które mają w składzie łagodzące składniki oraz chronią skórę przed czynnikami drażniącymi z zewnątrz.
  2. Krem na dzień musi chronić skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi a także i zawierać filtr minimum SPF 20– najlepiej, by był to filtr fizyczny: jest on lepiej tolerowany przez skórę wrażliwą, niż filtry chemiczne.
  3. Krem na noc powinien mocno regenerować skórę i łagodzić podrażnienia.
  4. Raz na tydzień wykonaj delikatny peeling enzymatyczny. Rozpuszcza on wiązania między martwymi komórkami, ale nie ściera ich mechanicznie. Po peelingu wykonaj dostosowana do cery, łagodzącą maseczkę, która wzmacniająca skórę.

Błędy w pielęgnacji cery wrażliwej

  • Pocieranie.
  • Mechaniczne tarcie.
  • Stosowanie zbyt silnych kosmetyków.
  • Stosowanie kilku różnych kremów jednocześnie.
  • Częsta zmiana kosmetyków.
  • Eksperymenty z nowymi kosmetykami.
  • Stosowanie naparów ziołowych bez konsultacji z dermatologiem.