Serum do twarzy to jeden z kosmetyków do zadań specjalnych, po które sięgamy, gdy chcemy zapewnić skórze intensywną i profesjonalną pielęgnację. Czym jest, jak działa i kiedy je stosować?
Jeszcze nie tak dawno serum spotykaliśmy tylko w gabinetach kosmetycznych, w których wykorzystywano je do intensywnych kuracji odmładzających lub nakierowanych na konkretne problemy. Dziś trądzik, przebarwienia, zmarszczki możemy zwalczać w domu, bo serum stało się ogólnodostępne. Zanim jednak sięgniemy po nie w domowej pielęgnacji, warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.
Serum– kosmetyk do zadań specjalnych
Są tacy, którzy twierdzą, że serum to nic innego jak „płynna wersja nawilżającego kremu do twarzy”. Nic bardziej mylnego! Czym jest serum i co odróżnia je od innych kosmetyków?
Dobre serum do twarzy to kosmetyk, który zawiera składniki aktywne o silnym działaniu, w wyższych stężeniach, skuteczniejsze w walce o piękną i młodo wyglądającą skórę. W naturalnym serum będą to ekstrakty roślinne, witaminy i oleje. To koncentrat wszystkiego tego, czego potrzebuje nasza cera do regeneracji, odbudowy i profilaktyki anti-age. Co ważne, każda kropla serum dociera w głąb skóry i działa tam, gdzie to działanie jest najpotrzebniejsze – w najgłębszych komórkach naszej skóry. To odróżnia serum od kremu do twarzy, którego formuła nie wnika zbyt głęboki i tworzy pielęgnującą warstwę na powierzchni cery.
Co wybrać: serum czy krem do twarzy?
Krem do twarzy tylko pozornie jest bardziej treściwym kosmetykiem, bo jego formuła jest gęstsza. Tak naprawdę w jednej porcji kremu kryje się o wiele mniej składników niż w maleńkiej kropli skoncentrowanego serum. Nie są one tak skondensowane, a więc krem nadaje się tylko do codziennej pielęgnacji, nie pomoże na poważne problemy z cerą i nie zadziała tak szybko jak zrobi to dobrze dobrane i poprawnie stosowane serum.
Jeśli zależy na tym, że pielęgnacja była szybka, skuteczna i skoncentrowana na problemie, konieczny jest profesjonalny kosmetyk. Tylko serum to intensywna kuracja pielęgnująca na tyle silna, żeby wspomagać leczenie trądziku, rozjaśniać przebarwienia, wzmacniać pękające naczynka i odmładzać skórę, eliminując oznaki starzenia się takie jak zmarszczki.
Jak stosować serum w pielęgnacji twarzy?
Jeśli już zdecydujemy się wzbogacić swoją pielęgnację o serum, powinniśmy wiedzieć, jak je zastosować. Warto wiedzieć, że tego typu kosmetyk można wprowadzić do codziennego użytku na kilka różnych sposobów.
- Jako tymczasowa kuracja, gdy skóra jest przesuszona, szara i zmęczona.
- Jako wzmocnienie wieczornej pielęgnacji, aby rano cera była wypoczęta.
- Jako uzupełnienie pielęgnacji na dzień o działaniu antyoksydacyjnym.
- Jako profilaktykę przeciwzmarszczkową, aby opóźnić starzenie się skóry.
- Jako stały element pielęgnacji cery dojrzałej po 30 roku życia.
- Jako rozwiązanie na problemy skórne takie jak trądzik i przebarwienia.
Niezależnie do tego, czy zdecydujesz się stosować serum tylko przez jakiś czas, czy włączyć je do swojej pielęgnacji na stałe, pamiętaj o jego prawidłowym stosowaniu. To lekki kosmetyk i skoncentrowanej formule, dlatego do jednej aplikacji wystarczą zaledwie 2-3 krople. Nabierz je na dłoń i rozprowadź po twarzy, delikatnie wklepując opuszkami. Przedtem oczyść ją dokładnie, a po wchłonięciu się serum, nałóż swój ulubiony krem.
Składniki, których warto szukać w serum
Oczywiście serum to kosmetyk, którego działanie zależy od składników, a te mogą być różne. Czego warto szukać w INCI, jeśli potrzebujemy profilaktyki anti-age, a czego, gdy chcemy rozjaśnić skórę i zwalczyć przebarwienia?
Serum na zmarszczki powinno zawierać:
- retinol (witaminę A) o działaniu złuszczającym i odmładzającym,
- koenzym Q10, który chroni skórę przed wolnymi rodnikami,
- wyciąg z guarany, który pobudza mikrokrążenie,
- witaminę E (znaną jako witamina młodości), silny antyoksydant,
- ekstrakt z żeń-szenia o działaniu regenerującym,
- wyciąg z moreli, który działa przeciwrodnikowo i anti-age.
Serum na przebarwienia powinno zawierać:
- witaminą C (kwas askorbinowy) o działaniu rozjaśniającym,
- witaminę A (retinol), która złuszcza martwy naskórek,
- olejek malinowy, który chroni przed promieniowaniem UV,
- tlenek glinu (korund), wygładzający i złuszczający naskórek.
Serum nawilżające powinno zawierać:
- kwas hialuronowy, odpowiadający za natychmiastowe nawilżenie
- argininę, która wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry,
- mocznik o naturalnej zdolności do wiązania wody w skórze.
Serum rewitalizujące powinno zawierać:
- kwas hialuronowy, najsilniejszy wśród składników nawilżających,
- sok z liści aloesu, który koi, odżywia i nawilża skórę,
- wyciąg z białej herbaty o silnym działaniu antyoksydacyjnym,
- hydrolat różany, który pięknie pachnie i odmładza skórę,
- witaminę E o potwierdzonym działaniu antyoksydacyjnym.