Kolejność nakładania kosmetyków. Naucz się robić to dobrze!

Czy jeśli używam kremu, to mogę zastosować też olej? Kiedy nałożyć serum? Czy tonik to konieczność? A co z peelingiem – stosować przed czy po myciu twarzy? Kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie. Naucz się robić to dobrze, a twoja skóra ci za to podziękuje!

Wiele mówi się o tym, jakie kosmetyki do pielęgnacji twarzy są najlepsze i że ważna jest jakość składników. To wszystko prawda, ale równie istotne jest to, w jakiej kolejności nakładać kosmetyki – może zdarzyć się tak, że nawet najlepszej jakości serum do twarzy nie będzie działało w 100% dobrze, jeśli użyjemy go w nieodpowiednim momencie.

Dlaczego kolejność nakładania kosmetyków jest ważna?

Pewnie zastanawiasz się, jakie właściwie znaczenie ma to, czy najpierw nałożysz kremu, toniku, czy serum. Okazuje się, że ogromne – kolejność nakładania kosmetyków przede wszystkim zapewnia ich prawidłowe działanie i umożliwia osiąganie takich efektów, jakich oczekujemy i jakie obiecuje producent. To, że jakiś kosmetyk „nie działa” najczęściej wynika właśnie z tego, że stosujemy go niewłaściwie. Pamiętajmy, że stosowanie kosmetyków we właściwej kolejności pozwala im dobrze się wchłaniać, nie pozostawiając po sobie śladu i działając w najlepszy sposób. Skóra otrzymuje wtedy kompleksową dawkę składników odżywczych na każdym swoim fragmencie, wewnątrz i na zewnątrz.

Prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków

Zanim wpadniemy w pielęgnacyjny szał i zaczniemy stosować wszystko, od razu i bez zastanowienia, zwolnijmy na chwilę i sprawdźmy, jaka jest prawidłowa kolejność nakładania kosmetyków na twarz. Ułożenie prostego planu pielęgnacyjnego zajmuje chwilę, a daje o wiele lepsze efekty niż stosowanie kosmetyków bez ładu i w nieprzemyślanej konfiguracji.

1 – Olejek do demakijażu

Zacząć trzeba od demakijażu i oczyszczania skóry produktem o oleistej formule. Może to być olejek (naturalny lub gotowa mieszanka), oliwka dla dzieci albo tłuste mleczko. Taki kosmetyk zmyje największe zabrudzenia, zbierze nadmiar sebum, rozpuści brud i makijaż.

2 – Płyn micelarny

Czas na drugi krok w oczyszczaniu, ale tym razem delikatniejszym produktem, którego działanie opiera się na micelach, cząstkach wyłapujących drobne zanieczyszczenia. Nasączony płynem micelarnym wacik zbierze to, z czym nie poradziła sobie tłustsza formuła.

3 – Tonik do twarzy

Po oczyszczaniu przychodzi czas na tonizowanie. W tym zadaniu najlepiej radzi sobie tonik lub naturalny hydrolat. Nałożony na skórę łagodzi podrażnienia i przywraca naturalny poziom pH.

4 – Serum do twarzy

Pierwszym kosmetykiem pielęgnującym, jaki należy nałożyć na dokładnie oczyszczoną cerę, jest serum do twarzy. Ma najsilniejsze działanie i działa najgłębiej, więc trzeba nałożyć je jako pierwsze, żeby inne kosmetyki nie utrudniły mu drogi do wnętrza skóry.

5 – Krem do twarzy

Po wchłonięciu się serum czas na krem. Należy go stosować przede wszystkim po to, aby zapobiec utracie nawilżenia i zatrzymać składniki serum wewnątrz skóry. Krem tworzy na cerze okluzyjną warstwę ochronną i dba o jej wierzchnią warstwę, czyli naskórek.

6 – Krem pod oczy

Równocześnie warto nałożyć też krem przeznaczony dla delikatniejszej skóry pod oczami, który zapobiegnie powstawaniu worków i cieni, uelastyczni, rozświetli i rozjaśni ten fragment skóry.

Kiedy stosować maski, ampułki i filtry UV?

Kolejność stosowania kosmetyków do pielęgnacji cery może się zmienić, jeśli wprowadzimy do niej dodatkowe produkty. Mogą to być maski, ampułki, olejki, filtry UV itp. Kiedy je stosować, aby działały najlepiej?

Mniej więcej raz na tydzień warto zastosować maskę lub ampułki – zamiast serum i przed nałożeniem kremu. To kosmetyk, który dostarczy składniki odżywcze w głąb skóry i zapewni jej intensywną pielęgnację. Jeśli chodzi natomiast o olejki – można stosować do oczyszczania twarzy lub zamiast kremu i warto to robić regularnie. Dobrze dobrany olejek działa nie tylko antybakteryjnie, ale też zapobiega wysuszaniu, rozświetla i pielęgnuje. Czasami potrzebny jest też filtr UV – można zastosować zamiast kremu lub po nim. Po taką ochronę warto sięgać m.in. gdy chcemy zastosować serum z retinolem na dzień i nie chcemy, żeby uwrażliwiło naszą cerę na słońce.